آلمان، اتریش2019-02-22T17:29:40+00:00

زندگی و تحصیل در آلمان

مشاوره تحصیلی ( دانشگاهی، مدرسه ای، آموزش زبان ) ، زندگی ، تحقیقاتی، پزشکی و ….. در سفر به آلمان

موسسه ایرانیان مقیم خارج از کشور ضمن هماهنگی با یکی از شرکت های معتبر ایرانی در شهر ماربورگ آلمان ( دیوان – ماربورگ) در خصوص سفر به آلمان، تحصیل در آلمان، زندگی در آلمان و همچنین سایر موضوعات مربوط به کشور آلمان، آمادگی دارد تا با ارائه انواع مشاوره در زمینه های فوق ، هموطنان عزیز را مساعدت نماید.

علاقمندان جهت دریافت هرگونه مشاوره با ما تماس حاصل نمایند.

info@iraniantop.com

سیستم آموزشی آلمان

نظام آموزش عالی در آلمان

در آلمان انواع مختلفی از مراکز آموزش عالی وجود دارد. از جمله دانشگاه (University)، دانشگاه های علمی کاربردی (Fachhochschule) و مراکز آموزش عالی رشته های هنر که همگی در سیستم آموزشی آلمان معتبر و شناخته شده هستند.

در حال حاضر حدود 380 مرکز آموزش عالی با 2 میلیون دانشجو در حال فعالیت علمی میباشند. حدود 12 درصد کل دانشجویان آلمان را دانشجویان خارجی تشکیل میدهند.

در مراکز تحت عنوان University، تاکید بیشتر بر تحقیق و پژوهش میباشد، هر چند مراکز دانشگاهی وجود دارند که رشته های مهندسی را تدریس میکنند (Technische Universität) و به طبع ارتباط نزدیکی با دنیای کار و صنعت دارند.

مراکز آموزش عالی آلمان تحت عنوان Fachhochschule در واقع دانشگاه هایی هستند که تاکید بیشتری بر روی جنبه کاربردی و عملی رشته های تحصیلی دارند و بیشتر رشته های مهندسی،اقتصادی و مالی را ارایه میکنند. بدیهی است فارغ التحصیلان این نوع از دانشگاه ها، آینده شغلی بسیار خوبی دارند و در حال حاضر بسیاری از کارفرماها، فارغ التحصیلان Fachhochschule ها را به فارغ التحصیلان University ها ترجیح میدهند.

نوع دیگری از مراکز آموزش عالی در آلمان، Kunst und Musik und Film Hochschule ها هستند که در واقع همان دانشگاه های هنر و موسیقی هستند. تعداد این دانشگاه ها حدودا 50 دانشگاه میباشد.

مقاطع تحصیلی دانشگاهی آلمان هم شامل لیسانس Bachelor، فوق لیسانس Master و دکتری و فوق دکتری میباشد. دوره ی لیسانس معمولا 6 ترم طول میکشد. دوره فوق لیسانس هم بین 2 الی 4 ترم.

 

زبان تحصیل در دانشگاه های آلمان

در مقطع لیسانس زبان آلمانیست، اما در مقطع فوق لیسانس و دکتری امکان تحصیل به هر دو زبان وجود دارد. از طرفی اعتبار و امکانات بالای دانشگاه های آلمان و از طرف دیگر مخارج بسیار اندک تحصیل در آلمان، باعث شده به خصوص در سالهای اخیر از کشورهای مختلف برای ادامه تحصیل متقاضیان جذب آلمان شوند. باید این نکته را نیز اضافه کرد که اخذ ویزای تحصیلی آلمان هم نسبت به بسیاری از کشورها راحت تر و سریعتر اتفاق میافتد.

مدارک تحصیلی آلمان در لیسانس به 2 دسته B.Sc مخصوص رشته های علوم پایه و مهندسی و B.A مخصوص علوم انسانی و در در مقطع فوق لیسانس هم به M.Scمخصوص رشته های علوم پایه و مهندسی و مخصوص علوم انسانی M.A تقسیم میشود.

مقطع دکتری در آلمان هم بین 3 الی 5 سال میتواد به طول بیانجامد. معمولا دانشجویان دکتری حقوق ماهیانه دریافت میکنند. البته اخذ پذیرش در مقطع دکتر ی در آلمان کار ساده ای نیست، زیرا باید در ابتدا یک استاد راهنما پیدا کرد که در حوزه ی تحقیقاتی شما دارای پروژه است و شما باید وی را مجاب کنید که میتوانید او را در پیشبرد پروژه هایش کمک کنید. این پروسه معمولا کمی طول میکشد، بخصوص اگر شما از خارج از آلمان به دنبال موقعیت دکتری در آلمان باشید.

 

دوره های تحصیلی در آلمان

تحصیل در آلمان همواره یکی از موضوعات مورد توجه دانشجویان ایرانی بوده است. در این قسمت مروری بر دوره ها و مقاطع تحصیلی در آلمان خواهیم داشت.

در سالهای اخیر سیستم آموزش عالی در آلمان تحت برنامه بلونیا (Bologna) تغییرات زیادی کرده است

قبل از اینکه این برنامه یکپارچه در آلمان در دستور کار قرار گیرد، مقاطع تحصیلی در آلمان شامل Diplom و Magister میشد. اما با اجرایی شدن برنامه بلونیا در آلمان، Bachelor جایگزین Diplom و Master جایگزین Magister شد.

اولین مدرک تحصیلی آلمان که در سراسر این کشور و همچنین همه ی دنیا مورد اعتبار است، Bachelor میباشد. Bachelor در آلمان بین 6 الی 8 ترم طول میکشد و هدف آن ارایه و تدریس اطلاعات و مفاد درسی اساسی در رشته مربوطه به دانشجو میباشد. با پایان یافتن Bachelor دانشجو میتواند به دنبال شغلی برای خود باشد و یا برای ادامه تحصیل وارد مقاطع بعدی شود.

دوره ی بعدی Master میباشد که در آلمان بسته به رشته، بین 2 الی 4 ترم به طول خواهد انجامید.

بعد از Master هم دوره دکتری و یا همان Promotion قرار دارد این دوره هم با توجه به رشته تحصیلی 2 الی 5 سال طول میکشد.

 

کالج در آلمان (Studienkolleg)

کالج مرکزیست که وابسته به دانشگاه های دولتی آلمان است و مخصوص دانشجویان غیر آلمانی میباشد. این مقطع تحصیلی در سیستم آموزشی آلمان از 2 ترم تشکیل میشود و حکم پیش دانشگاهی در ایران را دارد. هدف کالج در آلمان آموزش زبان آلمانی و دروسی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی و یا برنامه نویسی کامپیوتری میباشد که البته همه ی اینها را دانش آموزان ایران قبلا در ایران بصورت کاملا یاد گرفته اند و در واقع کالج برای ایرانیان حکم مرور دبیرستان و پیش دانشگاهی را دارد.

تحصیل در کالج رایگان است. شرط ورود به کالج، داشتن پذیرش تحصیلی و سپس قبولی در آزمون ورودی آن (Aufnahmeprüfung) میباشد. سوالات این آزمون گرامر زبان آلمانی در حد B1 و یا B2 و ریاضیات و شاید هم فیزیک میباشد. کالج با آزمون پایانی تحت عنوان Feststellungsprüfung پایان میابد. افرادی که میحواهند در دانشگاه رشته های گروه پزشکی را بخوانند، باید در این آزمون پایانی، بهترین نمره یعنی نمره یک را کسب کنند. اما برای سایر رشته ها چنین محدودیتی وجود ندارد.

شرکت در کالج های آلمان صرفا با داشتن ویزای تحصیلی مقدور است و با داشتن هرگونه ویزای دیگری مانند ویزای توریستی اجازه شرکت در آزمون ورودی کالج به متقاضی داده نمیشود.

بر اساس رشته های دانشگاهی، کالج های مختلفی طراحی شده اند.

کالج های مخصوص رشته مهندسی، ریاضیات و علوم طبیعی، T-Kurs نام دارد. کالج مخصوص علوم پزشکی و زیست شناسی، M-Kurs ، کالج رشته های اقتصاد و علوم اجتماعی W-Kurs کالج رشته های زبان شناسی S-Kurs میباشد.

 

لیسانس در آلمان (Bachelor)

در مقطع لیسانس تنوع رشته ای بسیار زیادی در دانشگاه های آلمان وجود دارد و میتوان ادعا کرد که در همه علوم و فنون شانس تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس در سیستم آموزشی آلمان وجود دارد. تحصیل در لیسانس برای کلیه دانشجویان (چه آلمانی و یا غیر آلمانی) رایگان است. زبان تحصیل در مقطع لیسانس به جز موارد محدودی، آلمانی است. البته دانشجویان غیر آلمانی میتوانند قبل از ورود به دانشگاه، در کلاسهای زبان آلمانی دانشگاه شرکت کنند و پس از قبولی در آزمون DSH و یا TestDaf، وارد دانشگاه شوند. کلاس های زبان اصولا 6 الی 10 ماه طول میکشند و در دانشگاه ها ارایه میشوند.

در پایان مقطع لیسانس، مدرک تحصیلی B.Sc به دانشجویان رشته های علوم مهندسی و یا علوم پایه و مدرک B.A به دانشجویان رشته های علوم سیاسی، اجتماعی و انسانی اعطا میشود.

در مقطع لیسانس، دانشجو این شانس را دارد که در صورت تمایل یک الی دو ترم به صورت مهمان در دانشگاه های آمریکایی و یا اروپایی تحصیل کند.

 

شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی آلمان

شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی برای دانشجویان ایرانی به این صورت است که متقاضیان باید دارای دیپلم و پیش دانشگاهی باشند و ترجیحا در کنکور سراسری در یکی از دوره های روزانه، شبانه، غیر انتفاعی و یا پیام نور در یک رشته ای پذیرفته شده باشند. (رشته و دانشگاه پذیرفته شده اهمیتی ندارد). همچنین متقاضی باید حداقل تا سطح B1 دارای معلومات زبان آلمانی باشد. داشتن معلومات زبان آلمانی برای تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان یک شرط الزامیست و بدون آن درخواست پذیرش و همچنین ویزای تحصیلی آلمان با موافقت رو به رو نخواهد شد.

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی یاید مدارک زیر را آماده نمایند:
• ترجمه دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی همراه با ریزنمرات هرکدام
•ترجمه نامه قبولی در دانشگاه سراسری و ارایه کارنامه تحصیلی دوره لیسانس
• ارابه مدرک  زبان آلمانی‌ و یا انگلیسی  (در صورتیکه رشته تحصیلی‌ به زبان آلمانی‌ باشد)

نکته: منظور از قبولی در دانشگاه سراسری تنها قبولی در مقطع لیسانس روزانه و یا شبانه است و مقطع کاردانی و یا دانشگاه های غیر انتفاعی، فنی حرفه ای و … مورد قبول نمی باشد.

مرحله اول: کالج
کالج دوره ای یکساله می باشد که معمولا از ۲ ترم تحصیلی تشکیل شده. همانطور که قبلا ذکر شد، ممکن است در برخی از رشته ها و دانشگاه ها گذراندن دوره یکساله کالج نیاز باشد. در آلمان بیش از ۳۷ کالج به بیش از ۳۰۰۰ دانشجوی خارجی خدمات تحصیلی ارائه می دهد. شرکت در کالج رایگان می باشد و همچنین برخی هزینه ها از جمله هزینه های حمل و نقل در محدوده کالج را پوشش می دهد. دانشجویان در مدت تحصیل در کالج اجازه کار ندارند و تنها در تعطیلی ما بین دو ترم می توانند کار کنند. بنابراین هزینه زندگی در این مدت بر عهده دانشجو می باشد. این هزینه ها بین ۵۰ تا ۲۰۰ یورو در هر ترم می باشد.
متقاضیان ایرانی که مایل هستند در دانشگاه های آلمان مشغول به تحصیل شوند، در صورتی که در ایران دانشجو نبوده باشند و یا کمتر از دو سال در ایران تحصیل کرده باشند، معمولا باید دوره کالج را بگذرانند.
شرط ورود به کالج قبولی در امتحان زبان آلمانی می باشد. بنابراین گذراندن حداقل ۶۰۰ ساعت زبان آلمانی برای قبولی الزامیست. امتحان کالج 2 بار در سال برگزار می شود. درصورت قبول نشدن در امتحان دانشجو تنها یکبار دیگر و آنهم پس از گذشت سک نیمسال تحصیلی می تواند تجدید دوره نماید.
ارسال مدارک به این کالج ها معمولا بصورت مستقیم نمی باشد. بدین معنی که دانشجو باید اصل و ترجمه مدارک خود را برای دانشگاهی که کالج تحت پوشش آن است و یا ارگانهای مربوط به این کار بفرستد. برای دانستن جزییات این امر باید با کالج مربوطه مکاتبه نمایید.

مرحله دوم:
پس از دریافت پذیرش کالج، مرحله دریافت ویزای تحصیلی می باشد.

مرحله سوم:
پس از قبولی در امتحان کالج دانشجو می تواند پذیرش دانشگاه را دریافت نماید.

 

فوق لیسانس در آلمان (Master)

در مقطع لیسانس گرایشهای متنوع تری نسبت به لیسانس ارایه میشود. همچنین تعداد رشته های ارایه شده به زبان انگلیسی به شکل چشمگیری نسبت به دوره لیسانس افزایش میابد. تحصیل در فوق لیسانس نیز کاملا رایگان است و داشتن مدرک TOEFL و یا IELTS برای رشته های انگلیسی زبان الزامیست. برای رشته هایی هم که به آلمانی ارایه میشوند، باید حداقل در ایران تا سطح B1 آلمانی پیش رفت و سپس در کلاس های زبان دانشگاه تا سطح DSH شرکت کرد تا مجوز شرکت در کلاسهای درسی دانشگاه در مقطع فوق لیسانس به متقاضی داده شود. با اتمام این مقطع مدرک M.Sc به فارغ التحصیلان رشته مهندسی یا علوم پایه و مدرک M.A به فارغ التحصیلان رشته های علوم اجتماعی و انسانی داده میشود. بعد از اتمام فوق لیسانس در آلمان، دانشجو میتواند وارد بازار کار شود و یا برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری اقدام کند.

 

شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آلمان

دانشجویان ایرانی علاقه مند به تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان باید از نظر دانش زبان های خارجی، یا دارای مدرک آیلتس 6.5 و یا معادل آن در تافل، و یا دارای مدرک زبان B1 آلمانی باشند. همچنین داشتن دیپلم، پیش دانشگاهی و همچنین مدرک لیسانس از یک دانشگاه ایرانی از شرایط الزامی اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس در آلمان میباشد. بر خلاف اتریش، متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد آلمان، نیازی به قبولی در کنکور کارشناسی ارشد ندارند وبا داشتن لیسانس از یک دانشگاه میتوانند برای فوق لیسانس در آلمان اقدام کنند. کلیه ی دانشگاه های ایرانی که مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند، در آلمان هم معتبر شناخته میشوند. دانشگاه هایی که در آلمان شرط معدل دارند، معدلی حداقل بین 14 الی 15 را برای دانشجویان ایرانی تعیین میکنند و البته بسیاری از رشته ها و دانشگاه ها وجود دارند که شرط معدل ندارند. البته شرط معدل محدود به یک رشته و یک دانشگاه خاصی نمیشود و چه بسا یک دانشگاه برای برخی رشته های خود شرط معدا بگذارد و برای برخی شرطی قرار ندهد و حتی یک ترم برای رشته ای شرط معدل داشته باشد و ترم بعدی این شرط معدل را بردارد.

سایر موارد مانند داشتن مقاله، سابقه کار، دانستن سایر زبانهای خارجی و گذراندن دوره های آموزشی مختلف در امر پذیرش میتوانند کمک کننده باشند، اما جز شروط الزامی نیستند.

آلمان به دلیل تنوع رشته های دانشگاهی در مقطع فوق لیسانس یکی از کشورهای مورد علاقه دانشجویان خارجی می‌باشد. علاوه بر این، امکان تحصیل در آلمان به صورت رایگان و همچنین ارایه بسیاری از رشته ها و گرایش های تحصیلی، بر محبوبیت این کشور افزوده است. دوره فوق لیسانس و یا Master در آلمان بر اساس رشته تحصیلی میتواند بین 2 الی 4 ترم باشد. پس از پایان این دوره، به فارغ التحصیلان رشته های مهندسی و علوم پایه مدرک M.Sc و به فارغ التحصیلان رشته های علوم اجتماعی، علوم انسانی و هنر مدرک M.A اعطا می‌شود. در حال حاضر بیش از 13000 رشته و گرایش تحصیلی در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های آلمان ارایه میگردد.

مدارک مورد نیاز متقاضیان تحصیل در مقطع بالاتر از لیسانس

• مدرک کارشناسی
• مدرک زبان انگلیسی‌ در صورت تحصیل در رشته انگلیسی‌ و یا مدرک آلمانی‌ در صورت تمایل به تحصیل به زبان آلمانی‌
• رزومه کاری
• سه عدد توصیه نامه

نکته: برای پذیرش در مقطع فوق لیسانس و بالاتر دانشجو به شرط داشتن مدرک لیسانس چه از دانشگاه آزاد، دولتی، پیام نور و غیرانتفاعی می تواند اقدام نماید. البته دانشجو نباید انتظار داشته باشد که تمامی واحد های وی پذیرفته شود و ممکن است دانشگاه تعدادی از واحدهای وی را قبول نکند.

دوره دکتری در آلمان (Promotiom)

آخرین مقطع تحصیلی در آلمان، دکتری است. دانشجو در طول این مقطع به تحقیق و پژوهش میپردازد و نتایج علمی خود را در قالب رساله ی دکتری (Dissertation) به اساتید خود ارایه میدهد. اگر دانشجو به صورت موفقیت آمیز از رساله دکتری خود بتواند دفاع کند و همچنین در آزمونهای شفاهی سربلند بیرون آید، به او مدرک دکتری اعطا خواهد شد.

تحصیل در مقطع دکتری در آلمان هم میتواند همراه با بورسیه باشد و هم بدون بورسیه. از شرایط کلی دریافت پذیرش در این مقطع میتوان به دانستن زبان آلمانی و یا انگلیسی و اتمام مقطع فوق لیسانس اشاره کرد.

در مقطع دکتری در آلمان امکان اخذ بورسیه فراهم است. یکی از موسساتی که بورسیه در مقطع دکتری ارایه میدهد، موسسه تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) میباشد.

یک نوع خاص بورسیه برای مقطع دکتری در آلمان تحت برنامه ساندویچ وجود دارد که به دانشجویان کلیه رشته های دانشگاهی به غیر از رشته های علوم پزشکی اعطا میگردد. مدت زمان این نوع بورسیه متغیر بین 4 ماه الی 4 سال است که الته یکی از شروط اعطای آن این است که دانشجو توانسته باشد موافقت یک استاد راهنمای آلمانی را به دست آورده باشد و در واقع سوابق تحصیلی و حوزه های پژوهشی دانشجو مورد رضایت و تایید یک استاد آلمانی قرار گرفته باشد و به طبع استاد راهنما نیز از دانشجو برای تحقیق و پژوهش از دانشجو دعوت کند که به آلمان برود و تحت پوشش این بورسیه قرار بگیرد.

 

شرایط عمومی:

 • اتمام مقاطع M.A و یا M.Sc با نمرات بالا
 • تسلط به زبان انگلیسی یا آلمانی (منوط به رشته و موضوع دکترا)
 • پیشنهاد طرح پایان نامه (Proposal)
 • اخذ تأییدیه از یک استاد راهنما

در حال حاضر، متداول ترین راه گذراندن دوره دکترا روش سنتی آن می باشد که البته تدریجاً روش های دیگری هم به آن اضافه میشود. دانشجویی که برای دوره دکترا برنامه ریزی می کند، باید با استادی از دانشگاه های آلمان که در رشته مورد نظر به عنوان متخصص شناخته می شود، ارتباط برقرار کند. البته یافتن استاد راهنما کار ساده ای نیست، چرا که اساتید اغلب از میان شمار زیاد درخواست های رسیده، ترجیحا دانشجویی را انتخاب می کنند که از دوره های قبل می شناسند. با این وجود ارسال درخواست همراه با یک طرح پایان نامه خوب، به موفقیت شما خواهد انجامید. چنانچه در این رابطه امکان ایجاد ارتباط از طرف دانشگاه محل تحصیل در ایران با آلمان وجود دارد، حتماً از این موقعیت استفاده کنید. وب سایت DAAD نیز می تواند در پیدا کردن استاد راهنمای مناسب به شما کمک کند.

دوره دکترا 3 الی 4 سال بوده و در مجموع بستگی به میزان فعالیت دانشجو دارد. دوره به زبان آلمانی و یا انگلیسی برگزار می شود. به تازگی به ویژه در رشته های علوم طبیعی و مهندسی بیشتر طرح ها و ارائه پایان نامه به زبان انگلیسی صورت می گیرد. این موضوع باید با استاد راهنما مطرح و حل شود.

تنظیم تقاضانامه برای استاد راهنما عموماً اساتید تقاضانامه های متعددی از دانشجویان دوره دکترا جهت نظارت و راهنمائی شان برای پایان نامه دریافت می کنند. از این رو می بایست در تقاضانامه ی تنظیم شده، علت انتخاب این استاد و موضوع مورد نظر گویا و روشن باشد. دانشجویان موضوع خود را مستقلاً انتخاب کرده، پس از بررس و گفتگو با استاد راهنما میتوانند محتوای موضوع را تکمیل کرده یا تغییر دهند. لطفا دقت داشته باشید که برای برقراری ارتباط با یک استاد شرط لازم این است که این استاد نه تنها در رشته ی تحصیلی شما بلکه مخصوصا در حیطه موضوع رساله شما دارای فعالیت علمی باشد.

بنابراین تنظیم اولین تقاضانامه باید به گونه ای باشد که استاد راهنما از توانمندی علمی دانشجو و هدفمندی وی در حیطه موضوع انتخابی اطمینان حاصل کرده، استنباط او بر این باشد که همکاری او با دانشجو برای خود او نیز بی بهره نیست. صرفاً این یک همکاری و استفاده ی دو جانبه است که احتمال توافق استاد را بالا می برد.

 

طرح تحقیقی برای دوره دکترا:

 • معرفی موضوع پژوهشی. حدوداً 1 – 2 صفحه.
 • اهمیت موضوع پژوهشی و ارتباط آن با رشته تحصیلی تان.
 • شناخت و تحقیقات از موضوع.
 • نگاهی اجمالی به منابع مربوطه.
 • روش تحقیق و پیشرفت در موضوع.
 • برنامه ریزی تحقیق تا حد امکان دقیق حتی اگر احتمال تغییر وجود داشته باشد.

دانشگاه های آلمان

دانشگاه های آلمان

گروه الف (دانشگاه های رده ممتاز آلمان)

Bielefeld University دانشگاه بیله فلد

Eberhard Karls Universität Tübingen دانشگاه ابرهارد کارلس توبینگن

Freie Universität Berlin دانشگاه آزاد برلین

Humboldt-Universität zu Berlin دانشگاه هومبولت برلین

Johann Wolfgang Goethe University Frankfurt am Main دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته فرانکفورت

Justus-Liebig-Universität Gießen دانشگاه یوستوس لیبیگ گیسن

Leibniz Universität Hannover دانشگاه لایبنیتس هانوفر

Ludwig-Maximilians-Universität München دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز مونیخ

Philipps-Universität Marburg دانشگاه فیلیپس ماربورگ

Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen دانشگاه آخن

Ruhr-Universität Bochum دانشگاه رور بوخوم

Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg دانشگاه روپرشت کارلس هایدلبرگ

Technische Universität Darmstadt دانشگاه صنعتی دارمشتات

Technische Universität Dresden دانشگاه صنعتی درسدن

Technische Universität Braunschweig دانشگاه صنعتی برانشوایگ

Technische Universität München دانشگاه صنعتی مونیخ

Universität Bayreuth دانشگاه بایرویت

Universität Bremen دانشگاه برمن

Universität des Saarlandes دانشگاه سارلندس

Universität Dortmund دانشگاه دورتموند

Universität Erlangen-Nürnberg دانشگاه ارلانگن-نورنبرگ

Universität Freiburg دانشگاه فرایبورگ

Universität Jena دانشگاه ینا

Universität Karlsruhe دانشگاه کارلسروهه

Universität Leipzig دانشگاه لایپزیگ

Universität Regensburg دانشگاه رگنسبورک

Universität Stuttgart دانشگاه اشتوتگارت

Universität Ulm دانشگاه اولم

Universität Mannheim دانشگاه مانهایم

University of Bonn دانشگاه بن

University of Duisburg-Essen دانشگاه دویسبورگ-اسن

University of Düsseldorf دانشگاه دوسلدورف

University of Frankfurt دانشگاه فرانکفورت

University of Göttingen دانشگاه گوتینگن

University of Halle-Wittenberg دانشگاه هاله-ویتنبورگ

University of Hamburg دانشگاه هامبورگ

University of Kiel دانشگاه کیل

University of Köln دانشگاه کلن

University of Konstanz دانشگاه کونستانست

University of Mainz دانشگاه ماینتس

University of Muenster دانشگاه مونستر

University of Würzburg دانشگاه وورتسبورگ

 

گروه ب (دانشگاه های رده خوب آلمان)

Akademie der Bildenden Künste Stuttgart دانشگاه هنر اشتوتگارت

Bauhaus Universität Weimar دانشگاه باوهاوس وایمار

Technische Universität Hamburg-Harburg دانشگاه صنعتی هامبورگ

Technische Universität Ilmenau دانشگاه صنعتی ایلمناو

Technische Universitä Berlin دانشگاه صنعتی برلین

Technische Universität Chemnitz دانشگاه صنعتی شمنیتس

Technische Universität Bergakademie Freiburg دانشگاه صنعتی فرایبورگ

Technische Universität Clausthal دانشگاه صنعتی کلاوستهال

Universität Bamberg دانشگاه بامبرگ

Universität Siegen دانشگاه زیگن

Universität der Künste Berlin دانشگاه هنر برلین

Universität Hohenheim دانشگاه هوهنهایم

Universität Kaiserslautern دانشگاه کایزرسلاوترن

Universität Kassel دانشگاه کاسل

Universität Trier دانشگاه تریر

Universität Augsburg دانشگاه آگسبورگ

Universität Greiswald دانشگاه گرایفسوالد

Universität Osnabruek دانشگاه اوسنابروک

Universität Postdam دانشگاه پستدام

Universität Rostock دانشگاه روستوک

Universität Lübeck دانشگاه لوبک

Universität Oldenburg دانشگاه اولدنبورگ

Universität Paderborn دانشگاه پادربورن

Universität Magdeburg دانشگاه ماگدبورگ

Universität Lüneburg دانشگاه لونبورگ

Universität Erfurt دانشگاه ارفورت

Technische Universität Cottbus دانشگاه صنعتی کوتبوس

Universität Wuppertal دانشگاه ووپرتال

 

گروه ج (دانشگاه های رده متوسط آلمان)

دانشگاه‌ها، مراكز آموزش‌ عالي‌ و مدارس‌ عالي‌ فني‌ دولتي‌ كه‌ مورد تأييد دولت‌ آلمان‌ هستند در صورت استعلام از اين اداره کل صرفا تا مقطع کارشناسي ارشد.

تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان

تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی در بهترین دانشگاه‌های آلمان

ویزا موندیال با تکیه بر تجربه نمایندگان خود در آلمان، میتواند برای متقاضیان علاقه مند به تحصیل در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی از بهترین دانشگاه های آلمان پذیرش بگیرد.

مدارک مورد نیاز تحصیل در گروه پزشکی در آلمان:

 • ترجمه گواهی پایان دوره ديپلم به همراه ریز نمرات آن
 • ترجمه گواهی پایان دوره پيش دانشگاهی به همراه ریز نمرات آن
 • کپی پاسپورت
 • گواهی زبان آلمانی حداقل در سطح B1
 • گواهی قبولی در کنکور سراسری
 • زندگی نامه
 • انگیزه نامه

یکی از مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش برای رشته های گروه پزشکی، قبولی در کنکور سراسری میباشد. اما ویزا موندیال با استفاده از توانایی نمایندگان خود در آلمان، میتواند برای متقاضیان صرف نظر از رشته و دانشگاه پذیرفته شده در ایران، جهت اخذ پذیرش در رشته های علوم پزشکی اقدام نماید. به عبارت دیگر، در این شرایط مهم نیست که شما در چه رشته و دانشگاهی پذیرفته شده اید، اما قبولی شما باید حتما در یکی از رشته های زیر مجموعه گروه آزمایشی علوم تجربی و در یک دانشگاه دولتی باشد.

متقاضیان ابتدا باید به مدت دو ترم، دوره هایی همچون زبان آلمانی، زیست شناسی و ریاضی را در کالج پشت سر بگذرانند، و سپس تحصیل خود را در دانشگاه در یکی از رشته های پزشکی، دندان پزشکی و یا داروسازی آغاز کنند. دروسی که در کالج تدریس میشوند، در سطح همان دروسی است که متقاضی قبلا در دبیرستان و پیش دانشگاهی گذرانده است. تحصیل در کالج کاملا رایگان میباشد، و در واقع کالج یکی از نهاد های زیر مجموعه دانشگاه هاست، که مخصوص دانشجویان خارجی طراحی شده است و وظیفه آن آماده کردن دانشجو از نظر زبان آلمانی و دروس پایه مانند زیست شناسی و ریاضی قبل از ورود به دانشگاه است.  پذیرش دوره کالج مستقیما توسط دانشگاه های آلمان صادر میشود  و صد در صد اعتبار لازم را برای دریافت ویزای تحصیلی نزد سفارت آلمان دارد. متقاضی در طول تحصیل در کالج، کلیه حقوق و مزایای یک دانشجو در آلمان را دارد. پس از اخذ پذیرش و ورود به آلمان، متقاضی باید در آزمون ورودی کالج، که عموما شامل سوالات گرامر زبان آلمانی در سطح B1  و یا B2  و همچنین ریاضی است شرکت کرده و در صورت کسب حد نصاب لازم، میتواند وارد کالج شود و تحصیل خود را به مدت دو ترم در کالج آغاز کند. اگر هم متقاضی در آزمون ورودی کالج قبول نشود، این امکان به وی داده میشود که مجددا در نوبت بعدی آزمون شرکت کند. علاوه بر این، متقاضی میتواند در آزمون ورودی سایر کالج ها هم شرکت کند و در صورت قبولی در هر یک از آنها، وارد همان کالج شود. برای ورود به رشته های پزشکی ، نمره ای که متقاضی در آزمون پایانی کالج کسب میکند، اهمیت زیادی دارد، بدین معنا که باید معدل کل متقاضی در آزمون پایانی کالج، بین 1 الی 1.3 بشود. در صورت کسب این معدل، متقاضی میتواند در همان دانشگاه که دوره کالج را در آن پشت سر گذاشته و یا هر دانشگاه دیگری در هر کجای آلمان، یکی از رشته های پزشکی، دندان پزشکی و یا داروسازی را انتخاب و تحصیل خود را در دانشگاه شروع کند.

پذیرش از یک دانشگاه برای متقاضی گرفته میشود، اما ابتدا متقاضی باید به مدت دو ترم، در دوره کالج همان دانشگاه شرکت کند. این دوره کاملا تحت نظر دانشگاه و در واقع توسط خود دانشگاه ارایه میشود. در این دوره سر فصل هایی از شیمی، زیست شناسی و ریاضی که متقاضی همگی را قبلا در ایران فرا گرفته است، به همراه زبان آلمانی تدریس میشود. البته این دوره شامل دو آزمون میباشد. یکی آزمون ورودی که قبولی در آن لازمه ورود به کالج است و دیگری آزمون پایانی که متقاضی باید حد نصاب نمره مورد نیاز را کسب کند، تا اجازه ورود به دانشگاه به وی داده شود. در غیر اینصورت باید مجددا در این آزمون شرکت نماید.

علاوه بر آن، در شرایطی خاص، ویزا موندیال قادر است برای افرادی که در کنکور سراسری پذیرفته نشده اند، نیز پذیرش بگیرد. شرایط این حالت باید برای هر متقاضی به صورت جداگانه و پس از تکمیل و ارسال فرم ارزشیابی، مورد بررسی قرار بگیرد.

تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

یک تفاوت عمده بین پزشکی در ایران و پزشکی در آلمان وجود دارد و آن هم این است که در ایران بعد از قبولی در کنکور سراسری، دانشجو تا دکترا در دانشگاه تحصیل میکند، ولی در آلمان رشته پزشکی در قالب کارشناسی ارشد پیوسته تعریف شده است.

طول کارشناسی ارشد پیوسته در رشته پزشکی در آلمان، 12 ترم تحصیلی است که در 4 ترم ابتدایی دروس پایه مانند زیست شناسی، شیمی، آناتومی، بیوشیمی و فیزیک تدریس میشوند. این مرحله با برگزاری یک آزمون کتبی و سراسری به پایان میرسد و سپس دانشجو وارد دروس تخصصی تر میشود. دروس تخصصی مانند پزشکی داخلی و یا میکروبیولوژی حدود 6 ترم طول میکشند و بعد از آن دانشجو باید 2 ترم در کنار یک پزشک کار کند.

دانش آموختگان فوق لیسانس پیوسته رشته پزشکی میتوانند با اخذ پروانه پزشکی به عنوان یک پزشک مشغول به کار شوند و یا در صورت تمایل در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند. اخذ پذیرش در مقطع دکتری توسط طرح رساله و در میان گذاشتن آن با یک استاد راهنما صورت میگیرد و در صورت موافقت استاد راهنما، دانشجو میتواند در مقطع دکتری پزشکی ادامه تحصیل دهد.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در آلمان

دندان پزشکی در آلمان شامل 10 ترم تحصیلی بصورت پیوسته میباشد. رشته ی دندانپزشکی در آلمان همانند پزشکی، داروسازی و دامپزشکی بصورت کارشناسی ارشد پیوسته در آلمان ارایه میگردد. دندان پزشکی در آلمان به دو بخش اصلی تقسیم میشود. بخش اول شامل 5 ترم میباشد و تحت عنوان دوره پیش از ورود به کلینیک ها و مراکز درمانی معرفی میشود که دانشجو علوم پایه مانند فیزیک، زیست شناسی و شیمی را می آموزد و مرحله دوم که آن هم شامل 5 ترم تحصیلی است،شامل دروس تخصصی دندانپزشکی است که بیشتر شامل دروس عملی است و دانشجو بیشتر وقت خود را در کلینیک های دندان پزشکی میگذراند.

پس از گذراندن این دوره، مرحله پایانی امتحانات که در در دوره‌ای شش ماهه برگزار می‌شود، آغاز خواهد شد.

تحصیل در رشته داروسازی در آلمان

داروسازی در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته ارایه میشود. یعنی دانشجو به صورت یکپارچه از لیسانس تا فوق لیسانس به تحصیل در این رشته میپردازد. داروسازی در آلمان دارای دو قسمت اصلی است. قسمت اول که 4 ترم طول میکشد شامل رشته های پایه مانند زیست شناسی، شیمی و فیزیک میباشد. بخش دوم نیز 4 ترم را شامل میشود که در این مدت دروس تخصصی و عملی در محیط دانشگاه و یا کلینیک ها به دانشجو تدریس میشود.

امتحانات پایانی هم بین 2 تا 3 مرحله برگزار میشوند. به این صورت که بعد از پایان هر یک از دو بخش اصلی که در بالا به آن اشاره کردیم،  یک آزمون برگزار میشود و در صورت قبولی در آن، مدرک کارشناسی ارشد پیوسته در رشته داروسازی به متقاضی اعطا میگردد.

برخی از دانشگاه ها نیز یک آزمون عملی هم برگزار میکنند که پیش نیاز آن شرکت کردن در یک کارآموزی 6 ماهه در یک داروخانه میباشد.

ویزای دانشجویی در آلمان

ویزای دانشجویی در آلمان

اولین قدم برای تحصیل در آلمان، گرفتن پذیرش از کالج یا دانشگاه یا موسسات زبان آلمان است اما داشتن نامه پذیرش از یک دانشگاه به منزله اجازه ی تحصیل در آلمان نیست، بلکه

پس از آن، دانشجو باید برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام نماید و تمامی شرایط اخذ ویزا تحصیلی المان را داشته باشد. شرایط ویزای تحصیلی المان به صورت کامل در این صفحه آورده شده است.

دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند، باید برای تحصیل در آلمان از طریق سفارتخانه های آلمان در کشور خود، جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام نمایند. توجه به این نکته ضروریست که با سایر ویزاها مانند ویزای توریستی آلمان، اجازه تحصیل به شما داده نمی‌شود و همچنین ویزای توریستی و ویزای شنگن قابل تبدیل به ویزای تحصیلی نیست.

بعد از اینکه برای تحصیل در آلمان از یک کالج یا دانشگاه آلمانی، پذیرش گرفتید، باید نسبت به رزرو وقت مصاحبه در سفارت آلمان در تهران واقع در خیابان فردوسی اقدام نمایید. رزرو وقت درخواست ویزای تحصیلی آلمان فقط به صورت آنلاین و از طریق سایت سفارت آلمان امکانپذیر است. گرفتن وقت سفارت آلمان یکی از کارهایی است که باید با دقت و برنامه ریزی قبلی انجام شود، زیرا تعداد متقاضیان ایرانی ویزای تحصیلی آلمان بسیار زیاد است و شما باید بر اساس نکات زیر، در یک زمان بندی صحیح، نسبت به رزرو وقت سفارت آلمان اقدام نمایید.

اول: تاریخ شروع کلاس هایتان در آلمان

دوم: در نظر گرفتن ۸ هفته از روز مصاحبه تا روز دریافت روادید تحصیلی آلمان

برای اینکه سفارت آلمان به شما ویزا بدهد، حتما باید از یک کالج و یا یک دانشگاه پذیرش داشته باشید. منظور از کالج، نهاد های دولتی وابسته به دانشگاه هاست که وظیفه آموزش زبان آلمانی و دروس پایه مانند ریاضی و فیزیک را به دانشجویان خارجی دارند. در واقع منظور آموزشگاه ها و مدارس زبان آلمانی نیست. زیرا اگر شما صرفا قصد یادگیری زبان آلمانی را از ابتدا در آلمان داشته باشید و مستقیم از ایران درخواست میدهید، سفارت آلمان به شما ویزای تحصیلی آلمان را نمی‌دهد.

ویزای دانشجویی آلمان در ابتدا ۳ ماه اعتبار دارد که متقاضی پس از ورود به خاک آلمان میبایست با مراجعه به اداره امور اتباع خارجه (Ausländerbehörde) شهر خود نسبت به تمدید یک الی ۲ ساله ویزای تحصیلی آلمان خود اقدام کند.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان

 • پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماهه و دو کپی از آن
 • پذیرش تحصیلی
 • گواهی پایان دوره سه سال متوسطه (به همراه ترجمه)
 • گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی (به همراه ترجمه)
 • گواهی پایان دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد (به همراه ترجمه)
 • فرم پرشده ی درخواست ویزا
 • عکس رنگی پاسپورتی
 • شناسنامه و دو کپی از آن
 • گواهی پشتیبانی مالی: این گواهی به دو صورت قابل ارایه است. یکی ارایه گواهی تمکن مالی به ارزش ۸۶۰۰ یورو و یا ارایه گواهی ضمانت و پشتیبانی توسط یکی از وابستگان متقاضی که ساکن آلمان میباشد.
 • مدارک سوابق شغلی (در صورت وجود)
 • هزینه ی صدور روادید (۶۰ یورو) تحصیل در آلمان
 • انگیزه نامه
 • زندگی نامه

لیست کامل مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی آلمان را از مشاورین ویزا  دریافت کنید.

 

بر خلاف آن چیزی که در ذهن بسیاری از دانشجویان ایرانی میگذرد، انجام مصاحبه در سفارت آلمان به منظور دریافت ویزای تحصیلی آلمان بسیار راحت است. متقاضیان ویزای تحصیلی آلمان روزها و چه بسا چند دقیقه قبل از نوبت مصاحبه خود، دچار استرس میشوند. یکی از دلایل این استرس این است که فکر میکنند باید هنگام مصاحبه، زبان آلمانی و یا زبان انگلیسی را مانند زبان مادری خود صحبت کنند و در یک زمان ۶۰ دقیقه ای خود را معرفی کنند و از دلایل و انگیزه های خود برای تحصیل در آلمان صحبت کنند. در صورتی که به واقع اصلا این چنین نیست. شما در کل به زحمت ۵ الی ۱۰ دقیقه به صورت مستقیم با آفیسر سفارت آلمان رو به رو خواهید شد که بخش اعظمی از این زمان صرف تحویل مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان صرف میشود. مابقی آن هم در حدود ۳-۴ دقیقه صرف معرفی مختصری از خود و دلیل و انگیزه تان از تحصیل در آلمان صرف میشود.

کارمندان سفارت شرایط متقاضی روادید تحصیلی آلمان را به طور کامل درک میکنند و اصلا انتظار ندارند شما بدون غلط و خیلی روان به زبان آلمانی و یا انگلیسی با وی صحبت کنید.

این را توجه کنید که اگر قصد تحصیل به زبان آلمانی در المان را دارید، باید مصاحبه با کارمند سفارت به زبان آلمانی و اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی در المان را دارید، باید مصاحبه به زبان انگلیسی انجام شود. البته که بهتر است قبل از روز مصاحبه، جملاتی در مورد خودتان، چند تا خواهر و برادر دارید، شغل پدر و مادرتان چیست، اینکه در ایران چه خوانده اید و چرا میخواهید برای ادامه تحصیل به آلمان بروید آماده کنید. اما حتی اگر نتوانستید آنطور که شاید و باید، به روانی مصاحبه کنید، اصلا نگران نباشید، زیرا کارمندان سفارت شرایط متقاضی را درک میکنند و او شما را به خاطر چند اشتباه گرامری در طول مصاحبه ریجکت نمی‌کنند. هر چند شما باید همیشه تلاش کنید از نظر دانش زبان آلمانی و یا انگلیسی در بهترین شرایط ممکن باشید.

 

مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

اگر هم قرار است در آلمان به زبان انگلیسی تحصیل کنید، باید دارای مدرک IELTS با نمره حداقل ۶ و یا TOEFL با نمره ۸۰ الی ۱۲۰ باشید. البته نمره دقیق مدارک زبان انگلیسی را دانشگاه تایید میکند و ملاک سفارت آلمان هم نمره مورد نیاز دانشگاهیست که شما قرار است در آن تحصیل کنید.

اخذ ویزای تحصیلی آلمان دارای جزئیات فراوانی میباشد. مشاورین ویزا  با حضور در کشور آلمان و به روز رسانی دائم اطلاعات خود آمادگی کامل برای ساپورت شما عزیزان را دارند و تجربه انجام و اخذ ویزاهای بیشمار آلمان پشتیبان و گارانتی مطمئن این شرکت میباشد. ویزا موندیال با موفقیت در بیش از ۹۰٪ پرونده های موکلین در ویزای تحصیلی آلمان پس از بررسی پرونده شما آمادگی همکاری به صورت اخذ تضمینی ویزا را دارد.

بورسیه های تحصیلی در آلمان

بورسیه های تحصیلی آلمان

آلمان نه تنها ارزان ترین و دانشجویی ترین کشور اروپا برای تحصیل است بلکه در سطح بین المللی هم دارای اعتباری ویژه ای است. آلمان که مکانی برای چند تا از بهترین دانشگاه های جهان است چند تا از دوره های درسی خود به ویژه در مقطع فوق لیسانس را به زبان انگلیسی ارائه می کند. ما در این مطلب مختصر منتخبی از بورسیه های تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی که دوست دارند در آلمان ادامه تحصیل بدهند گردآوری کرده ایم.

تحصیل در آلمان

فهرست دانشگاه‌های آلمان

نظر دانشجویان بین المللی در مورد آلمان

بورسیه های دولتی برای تحصیل در آلمان

 • بورسیه های DAAD – سرویس تبادل دانشگاهی آلمان (DAAD) برای دانشجویان بین المللی بورسیه های زیادی را در سطوح تحصیلی مختلف ارائه می کند.
 • اراسموس – اراسموس پلاس که بزرگترین ارائه دهنده ی بورسیه ی تحصیلی در اتحادیه ی اروپا است توسط کمیسیون اروپا هدایت می شود و دانشجویان بین المللی را که دوست دارند در اروپا تحصیل کنند را تامین مالی می کند و هزینه ی زندگی افرادی که برای تحصیل در اروپا در دوره ی تبادل شرکت می کنند تقبل می کند.

بورسیه های تحصیلی اروپا

بورسیه های غیردولتی برای تحصیل در آلمان  

 • بنیاد آلفرد تاپفر – این بنیاد به دانشجویان اروپایی (غیر از آلمان)،اسرائیل و ترکیه که دوست دارند در آلمان در رشته ای مرتبط با فرهنگ، علوم اجتماعی، هنر، معماری یا کشاورزی و جنگلداری در مقاطع بالای لیسانس تحصیل کنند بورسیه می دهد. در حال حاضر نمی توان تقاضا داد؛ اما در اواخر 2017 می توان تقاضاهای جدید را ارائه نمود.
 • فلوشیپ بین المللی پسادکترای انشتین – این فلوشیپ توسط بنیاد انشتین اسپانسر می شود و دانشجویانی که در مقطع پسادکترا در دانشگاهی واقع در برلین به تحقیق می پردازند را بورسیه می کند.
 • بورسیه های هانریش بل برای دانشجویان بین المللی – این بورسیه ها متعلق به دانشجویان مقطع لیسانس و دکتری است که می خواهند در آلمان در موسسه ای معتبر تحصیل کنند.
 • فلوشیپ های تحقیقاتی هومبولت برای محققان پسادکترا – این بورسیه ها مختص دانشمندان و محققان در هر رشته و از هر ملیتی است. دانشجویان کشورهای در حال توسعه می توانند تقاضای فلوشیپ گئورگ فورستر (Georg  Forster) بدهند.
 • بورسیه های Konrad-Adenauer Stiftung – بورسیه های ماهیانه ی فوق لیسانس و دکتری برای متقاضیان بین المللی زیر 30 سال که در وطن خود یک دوره تحصیلات دانشگاهی را به اتمام رسانده اند. شما برای اخذ این بورسیه باید نمرات و معدل بالایی داشته باشید و به طور فعالانه در کاری داوطلبانه برای بهبود وضعیت جامعه ی خودتان تلاش کرده باشید و به مسائل سیاسی علاقه مند باشید.
 • بورسیه های علمی Kurt Hansen – بورسیه های علمی برای تحصیل در آلمان با تامین مالی بنیاد Bayer از دانشجویانی که برای تدریس در زمینه های علمی در حال آموزش هستند استقبال می کند.
 • فلوشیپ بین المللی ماری کوری برای کشورهای در حال توسعه – بورسیه های تحقیقاتی پسادکتری برای دانشجویان بین المللی که مایل هستند در آلمان تحصیل کنند. این بورسیه ها توسط کمیسیون اروپا تامین مالی می شوند.
 • بورسیه ی Mawista – بورسیه هایی برای افرادی است که دارای فرزند هستد و دوست دارند در خارج، منجمله آلمان تحصیل کنند.
 • Deutschland Stipendium– بورسیه های مبتنی بر شایستگی علمی با مبلغ ماهانه 300 یورو در اختیار دانشجویان با استعدادی قرا دارد که در دانشگاه های آلمان ثبت نام کرده اند. ملیت و درآمد تاثیری بر شانس پذیرفته شدن در این بورسیه ها ندارد.
 • انجمن Helmholtz – فلوشیپ های سالانه در اختیار دانشجویان دکتری و پسادکتری سراسر جهان قرار دارد و فرصتی را به آنها می دهد تا در مرکز Helmoltz آلمان تحقیق کنند و حقوق دریافت کنند.

بورسیه های دانشگاهی برای تحصیل در آلمان  

 • دانشکده ی بین المللی علوم اجتماعی برمن (BIGSSS) – فرصت هایی را برای دانشجویان پیشادکتری، دکتری و پسادکتری جهت تحصیل در دانشگاه برمن آلمان فراهم می کند.
 • بورسیه های DRD برای شهروندان آفریقای سیاه – بورسیه هایی مبتنیبر شایستگی علمی و تحصیلی برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه ی آفریقای سیاه که مایل هستند در مقطع فوق لیسانس مدیریت و علوم اداری در دانشگاه Ruhr-University Bochum تحصیل کنند.
 • دانشکده ی امور مالی و مدیریت فرانکفورت بدون شهریه – 10 بورسیه ی بدون شهریه برای دانشجویان دوره ی دکتری که در رشته های امور مالی، حسابداری، ریاضیات و مدیریت کسب و کار به زبان انگلیسی تحصیل می کنند وجود دارد.
 • فلوشیپ FRIAS Cofund برای محققان بین المللی – بورسیه های آلمانی برای دانشجویان بین المللی که در دانشگاه Freiburg در سطح تحقیقاتی تحصیل می کنند وجود دارد.
 • بورسیه های دوه ی فوق لیسانس علوم کاربردی دانشگاه هامبورگ – بورسیه هایی برای تمام دانشجویان بین المللی (از همه رشته ها منهای طراحی، سلامت عمومی و مدیریت دولتی) که در دوره ی فوق لیسانس این دانشگاه ثبت نام کرده اند.
 • بورسیه ی بین المللی HHL برای رهبری موثر و مسئولانه – فرصت های بورسیه برای تحصیل در رشته ی مدیریت در مقطع فوق لیسانس در دانشکده ی مدیریت HHL Leipzig
 • فلوشیپ های تحقیقاتی بین المللی دانشگاه همبولت – فرصت های تحقیقاتی برای دانشجویان بین المللی که مایل هستند در رشته های تاریخ، انسان شناسی، حقوق، جامعه شناسی، علوم سیاسی ، جغرافی ، اقتصاد و یا مطالعات منطقه ای در دانشگاه همبولت تحصیل کنند.
 • دوره های بین المللی دکتری در دانشکده ی مطالعات اروپای شرقی (۵ دلیل برای تحصیل در بلوک شرق اروپا) و جنوب شرقی اروپا – فرصت هایی برای مطالعه در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه ماکسیمیلیانز مونیخ و یا دانشگاه رگنزبورگ جهت تحصیل در مورد اروپای شرقی و کشورهای جنوب شرقی اروپا.
 • فلوشیپ های بین المللی دکترا در دانشکده ی تحقیقاتی ماکس پلانک در رشته های دینامیک سازه ای و تصویربرداری فوق سرعت – بورسیه هایی برای دانشجویان بین المللی در مقطع دکترا جهت تحصیل در دانشگاه هامبورگ در رشته های فیزیک یا شیمی.
 • بورسیه های KAAD برای کشورهای در حال توسعه – بورسیه هایی برای دانشجویان بین المللی از کشورهای در حال توسعه (منجمله آفریقا، آسیا، خاورمیانه و آمریکای لاتین) جهت مطالعه در یکی از دانشگاه های آلمان در مقطع فوق لیسانس یا دکتری. نامزدها باید دانش زبان آلمانی داشته باشند و پیرو مذهب کاتولیک – مسیحی باشند.
 • بورسیه های MBA کوفی عنان بری کشورهای در حال توسعه – تا حداکثر 5 دانشجوی بین المللی از کشورهای در حال توسعه بری تحصیل تمام وقت به مدت یک سال در رشته ی MBA در دانشکده ی اروپایی مدیریت و فناوری واقع در برلین.
 • بورسیه های دانشگاه Ulm برای دانشجویان بین المللی – بورسیه های متناسب با نیاز برای دانشجویان بین المللی که در شرف فارغ التحصیلی از دانشگاه Ulm باشند. تنها یک ترم تامین مالی می شود.
 • بورسیه های شایستگی دانشگاه هامبورگ – بورسیه ی تمام دانشجویان بین المللی که عملکرد تحصیلی فوق العاده دارند(در همه رشته ها و همه ی مقاطع) و حد اقل به مدت دو ترم در رشته ی خود ثبت نام کرده اند. این بورسیه ها نیاز مالی متقاضی را هم در نظر می گیرند و متقاضیان باید آماده باشند در فرایند بین المللی سازی دانشگاه هامبورگ مشارکت کنند.
 • بورسیه های دانشگاه RWTH Aachen – فرصت هایی برای تامین مالی دانشجویان بومی و بین المللیدر دانشگاه RWTH Aachen.

تحصیل در مقطع دکترا در آلمان

۵ کشور ارزان اروپا برای تحصیل در مقطع دکترا

قصد تحصیل و مهاجرت به خارج از کشورتان را دارید؟  لطفا فرم ارزیابی تکمیل بفرمایید تا کارشناسان ما شرایط شما را بررسی کنند.

هزینه زندگی در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان به عواملی مانند شهر محل سکونت و عادات شخصی بستگی دارد و به همین دلیل نمی‌توان عدد دقیقی را عنوان کرد. اما میتوان گفت که بر اساس محل سکونت و سبک زندگی، این عدد میتواند بین 550 تا 750 یورو در ماه قرار بگیرد.

یکی از مزیت های تحصیل در آلمان این است که حمل و نقل دانشجو در شهر محل سکونت و کلیه شهرهای اطراف رایگان میباشد که باعث میشود هزینه زندگی در آلمان بسیار قابل توجه پائین باشد. به این صورت که دانشجو هر ترم یعنی هر 6 ماه یکبار مبلغی حدود 300 یورو به دانشگاه میپردازد و در عوض کارت حمل و نقل رایگان(Semester Ticket) میگیرد که بواسطه آن دیگر نیازی به خرید بلیط اتوبوس و یا مترو ندارد و رفت و آمدش در شهر محل سکونت و یا شهرهای اطراف کاملا رایگان خواهد شد. پرداخت هزینه ی Semester Ticket که چیزی در حدود 300 یورو به ازای هر ترم است، اجباری است، زیرا Semester Ticket کارت دانشجویی شما نیز محسوب میشود و پرداخت هزینه آن برای دانشجویان اجباری میباشد.

کاملا واضح است که بدون Semester Ticket هزینه زندگی دانشجویی در آلمان بیشتر از این میشد و به راحتی میتوان گفت بدون این سرویس، هر ماه بین 200 تا 300 یورو به مخارج دانشجو اضافه میشد.

یکی دیگر از مواردی که هزینه زندگی دانشجویی در آلمان را به شدت کاهش میدهد،خدمات بیمه درمانی در آلمان میباشد. زیرا هزینه های درمانی در آلمان گران است. اما دانشجو با پرداخت بیمه در هر ماه، کارت بیمه دریافت میکند که بواسطه آن در سراسر اتحادیه اروپا میتواند بصورت رایگان تحت مداوا قرار بگیرد. هزینه بیمه دانشجویی برای دانشجویان زیر 30 سال 160 یورو است که نصف این مبلغ را دولت آلمان پرداخت میکند و دانشجو (چه دانشجوی آلمانی و چه دانشجوی خارجی) باید نصف دیگر آن را یعنی 80 یورو در هر ماه پرداخت کند.

اجاره خانه دانشجویی در آلمان در شهرهای مختلف، متفاوت میباشد. در شهرهایی مثل مونیخ اجاره خانه بسیار زیاد و در شهرهایی مانند هانوفر و یا بوخوم به صرفه و مناسب میباشد. هر چند کار پیدا کردن در شهرهای بزرگ راحت تر میباشد. البته شایان ذکر است که در آلمان تحصیل به طور کامل دایگان بوده و در هر ترم دانشگاه ها مبلغی حدود 250 الی 300 یورو جهت صدور کارت حمل و نقل رایگان از دانشجویان میگیرند.

محاسبات زیر میتواند تا حدودی برای اکثر دانشجویان ایرانی صدق کند که در این حالت دانشجو زندگی خوبی از نظر خوراک، تفریح و نیاز های آموزشی خواهد داشت:

 

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان در ماه:

اجاره خانه با حق شارژ (آب، برق، اینترنت) 300 یورو

بیمه درمانی 80 یورو

خوراک 160 یورو

تفریح، ورزش 50 یورو

نیازهای آموزشی 20 یورو

سایر موارد 50 یورو

جمع کل 660 یورو

خوشبختانه وضعیت کار در کنار درس در آلمان هم از نظر قوانین موجود خوب است و هم از نظر اینکه کارهای بسیار زیادی در اکثر شهرهای آلمان برای دانشجویان وجود دارد و به راحتی میتوان گفت 90 الی 100 درصد مخارج زندگی دانشجویی از طریق کار در کنار درس امکان پذیر است.

دانشگاه های اتریش

دانشگاه‌های آموزش عالی در اتریش

موسسه ایرانیان  با بهره مندی از تجربیات نمایندگان خود در اتریش، می تواند برای علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه‌های عالی آموزش فنی اتریش پذیرش تحصیلی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس بگیرد.

در اتریش حدود ۲۱ مرکز عالی آموزش فنی وجود دارد که دانشجویان می توانند در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های مختلف فنی و مهندسی، اقتصاد، بازرگانی و امور مالی، مدیریت رسانه و ارتباطات، برخی رشته های پیراپزشکی و … در این مراکز تحصیل نمایند. دوره کارشناسی در این مراکز آموزش عالی 3 ساله و کارشناسی ارشد ۲ ساله می باشد. وجه تمایز این مراکز آموزش عالی با دانشگاه‌ها به این صورت می باشد که دانشجو در ترم آخر دوره لیسانس و فوق لیسانس می‌بایست بین ۲ تا ۶ ماه در شرکت های مرتبط با رشته تحصیلی اش دوره کارآموزی بگذراند و پس از فارغ التحصیلی در صورت ممتاز بودن دانشجو و نیاز شرکت مذکور می تواند در همانجا برای استخدام اقدام نماید.

نکته: اکثر دانشگاه‌های آموزش عالی فنی دارای امتحان ورودی می باشند که متقاضی می بایست در زمان مناسب پیش از شروع زمان امتحانات مدارک خود را جهت اخذ پذیرش به ما ارائه نماید.

مراکز دانشگاهی اتریش

کشور اتریش دارای:

۲۲ دانشگاه دولتی در رشته‌های علوم پزشکی، فنی و مهندسی، علوم انسانی، علوم کشاورزی و منابع طبیعی و هنر و فیلم و موسیقی

۱۱ دانشگاه خصوصی در رشته های مختلف تحصیلی

۲۱ دانشگاه عالی آموزش فنی (fachhochschule) در رشته‌های مختلف فنی و مهندسی، اقتصاد، بازرگانی و امور مالی، مدیریت رسانه و ارتباطات، برخی رشته های پیراپزشکی و …

و سایر موسسات آموزش عالی می‌باشد.

دانشگاه‌های اتریش مورد تایید وزارت علوم ایران:
۱. دانشگاه وین
۲. دانشگاه گراتس
۳. دانشگاه اینسبوروک
۴. دانشگاه تکنیک (فنی) وین
۵. دانشگاه فرهنگ زمین (BOKU) وین
۶. دانشگاه دامپزشکی وین
۷. دانشگاه اقتصاد و تجارت وین
۸. دانشگاه تکنیک (فنی) گراتس
۹. دانشگاه مونتان لئوبن
۱۰. دانشگاه سالزبورگ
۱۱. دانشگاه لینز
۱۲. دانشگاه کلاگنفورت

دانشگاه‌های اتریش مورد تایید وزارت بهداشت ایران:
۱. دانشگاه پزشکی وین
۲. دانشگاه پزشکی گراتس

پزشکی و دندانپزشکی در اتریش

تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی اتریش

متقاضیان علاقه مند به تحصیل برای رشته های پزشکی, دندانپزشکی می‌توانند با تکیه بر تجربیات نمایندگان ما در کشور اتریش برای تحصیل در رشته‌های مذکور پذیرش دریافت نمایند.

متقاضیان علاقمند به تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی می‌بایست دانشجوی یکی از رشته‌های گروه تجربی یا پیراپزشکی در ایران بوده و حداقل دو ترم تحصیلی را در ایران گذرانده باشند. پس از اخذ پذیرش توسط نمایندگان ما، دانشجو می‌بایست دو ترم کالج در اتریش بگذراند. این کالج‌ها تحت نظر دانشگاه می‌باشند و توسط خود دانشگاه ارائه می‌شوند. در این کالج‌ها برخی سرفصل‌های دروس دبیرستان مانند ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی و زبان آلمانی تدریس می‌شود. دوره کالج دارای دو آزمون می‌باشد، یکی آزمون ورودی پیش از ورود به کالج و دیگری آزمون پایانی پس از گذراندن دوره کالج. دانشجو پس از گذراندن دوره زبان آلمانی و قبولی در امتحان پایان دوره کالج به عنوان دانشجوی رسمی دانشگاه محسوب می‌شود و در صورت عدم قبولی در امتحان پایان دوره کالج می‌بایست مجددا در این آزمون شرکت نماید.

نکته: رشته های پزشکی عمومی, دندانپزشکی و داروسازی دارای آزمون ورودی می‌باشند.

نکته: نمایندگان ما می‌توانند برای متقاضیانی که ۲ سال تحصیلی (۴ ترم) صرفنظر از نوع رشته تحصیلی در یکی از رشته‌های گروه تجربی یا پیراپزشکی در ایران گذرانده باشند، پذیرش تحصیلی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی بدون گذراندن دوره کالج بگیرند و متقاضی پس از موفق شدن در امتحان ورودی دانشگاه می‌تواند رسما دوره تحصیل را آغاز نماید.

زندگی، کار و هزینه ها در اتریش

هزینه تحصیل در اتریش

تا چندی پیش تحصیل در تمامی دانشگاه‌های اتریش رایگان بوده اند و در حال حاضر هزینه‌های تحصیل در اتریش با توجه به نوع دانشگاه از ترمی حدود ۳۸۰ تا ۷۶۰ یورو متفاوت می‌باشد.

هزینه زندگی در اتریش

هزینه‌های زندگی با توجه به سلایق و میزان مورد انتظار بهره‌مندی فرد از امکانات زندگی متفاوت بوده اما به طور میانگین ماهانه حدود ۶۵۰ تا ۸۰۰ یورو می‌باشد که شامل:
هزینه مسکن به نسبت نوع و مکان آن بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ یورو می‌باشد.
هزینه رفت و آمد با وسایل نقلیه عمومی که با دریافت بلیط سالیانه، ماهانه ۳۱ یورو می‌باشد که البته دانشجویان می توانند بلیط ترم زمستانه و تابستانه خریداری کنند.
هزینه بیمه که ماهیانه حدود ۵۴ یورو می‌باشد.
مابقی مخارج شامل هزینه‌های مایحتاج زندگی که بسته به نوع انتظارات فرد از ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو می‌باشد.

بیمه در اتریش

تمامی افراد و دانشجویان در اتریش بیمه هستند و شما از لحظه ورود در اتریش می‌بایست بیمه داشته و حتی زمان تعویض و تمدید ویزا هم می‌بایست با شرکت بیمه اتریش قرارداد بیمه داشته باشید که این هزینه ماهانه حدود ۵۴ یورو می‌باشد. اتریش دارای یکی از بهترین شرایط بیمه در دنیا می‌باشد بطوری که پس از دریافت بیمه تمامی هزینه‌های ویزیت دکتران عمومی و متخصص و آزمایشات تشخیص طبی و عکسبرداری‌ها رایگان می‌باشد.

اجازه کار در اتریش

دانشجویان دوره کارشناسی اتریش دارای ۱۰ ساعت اجازه کار در هفته و دانشجویان دوره کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت در هفته و دکتری در صورت اخذ بورسیه تحصیلی ۴۰ ساعت در هفته کار می‌کنند.

فرصت‌های بعد از تحصیل در اتریش

در اتریش پس از اتمام تحصیل به شما ویزای یک سال جستجوی کار داده می‌شود و در صورت استخدام ویزای شما به ویزای کاری تبدیل خواهد شد.

شرایط پذیرش تحصیلی در اتریش

شرایط درخواست پذیرش تحصیلی از کشور اتریش

نمایندگان موسسه در اتریش می توانند بدون دارا بودن مدرک زبان آلمانی برای متقاضیان علاقمند به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های اتریش پذیرش بگیرند.

در ابتدا باید توجه داشته باشید که مهلت تقاضانامه تحصیلی برای ترم زمستانی تا ۵ سپتامبر و برای ترم تابستانی تا ۵ فوریه می‌باشد و تمامی مدارک مورد نیاز باید تا این تاریخ به دانشگاه رسیده باشد. با توجه به اینکه مراحل بررسی پرونده‌های داوطلبان به زمان زیادی احتیاج دارد توصیه می‌شود که داوطلبان هرچه زودتر مدارک خود را به ما ارائه نمایند. برخی دانشگاه‌ها مانند (دانشگاه‌های پزشکی، دانشگاه و دانشکده‌های هنر، دانشگاه‌های آموزش عالی فنی) دارای آزمون ورودی می‌باشند که در برخی از آنها مهلت تقاضای شرکت در آزمون تا ۶ ماه پیش از آغاز ترم تحصیلی می‌باشد و بنابراین بسیار مهم است که شما در زمان مناسب نسبت به آماده سازی و ارایه مدارک به ما اقدام کنید.
مهمترین شرط در گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های اتریش قبولی در همان رشته در یکی از دانشگاه‌های سراسری (دولتی) ایران و داشتن گواهی اشتغال به تحصیل و قبولی کنکور سراسری ایران می‌باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در دانشگاه‌های اتریش

1. کپی صفحه اول پاسپورت
2. ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک دیپلم و ریز نمرات آن.
3. ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن.
4. ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک فوق دیپلم و ریز نمرات آن.
5. ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک لیسانس و ریز نمرات آن.
6. ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک فوق لیسانس و ریز نمرات آن.
7. مدرک زبان آلمانی و انگلیسی درصورت موجود بودن.
8. ترجمه رسمی نامه سازمان سنجش مبنی بر قبولی در کنکور سراسری ایران.
9. ترجمه رسمی گواهی اشتغال به تحصیل دانشجو.
10. رزومه (CV) برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری.
11. نامه انگیزه دانشجو برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری.
12. دو قطعه عکس رنگی پاسپورتی.
این مدارک با توجه به شرایط دانشجو، مقطع تحصیلی و دانشگاه مورد تقاضا متفاوت می‌باشد.
کلیه مدارک تحصیلی می‌بایست پس از تایید دادگستری و وزارت امور خارجه ایران به تایید سفارت اتریش در ایران برسد و این مدارک پس از تایید وکیل معتمد سفارت اتریش قابل تایید سفارت می‌باشد.

نکته:‌ از هر ترمی که قصد شروع به تحصیل در اتریش را دارید، ۸ یا ۹ ماه قبل از آن مدارک را به دفتر ما ارائه نمایید.

نکته: برای اپلای در برخی از دانشگاه های اتریش فقط نیاز به نسخه اسکن شده مدارک بوده ولی برخی از دانشگاه ها نیاز به دریافت ترجمه مدارک به صورت کاغذی دارند. در این مورد مشاورین ما، شما را راهنمایی خواهند کرد.

نکته: ترجمه رسمی به زبان انگلیسی مدارک تحصیلی دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی، لیسانس و فوق لیسانس نیز برای دانشگاه ها مورد قبول می‌باشند ولی سفارت اتریش گاهی از تائید مدارک غیر آلمانی خودداری میکند. از این رو توصیه میکنیم مدارک را به زبان آلمانی ترجمه کنید.

مقاطع تحصیلی در اتریش

دوره کالج یا پیش دانشگاهی در اتریش

کالج در اتریش دو ترم است و این کالج ها به زبان آلمانی هستند و با توجه به معدل و نمرات دوره دبیرستان و نوع رشته انتخابی دانشگاه، می بایست برخی از سرفصل‌های دروس دبیرستان را به عنوان پیش نیاز بگذرانید. پیش نیاز شرط ورود به کالج‌ها گذراندن دوره زبان آلمانی می‌باشد که دانشجو پس از ورود به اتریش می‌تواند در موسسات آموزش زبان آلمانی که از طرف خود دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند، ثبت نام نماید. دوره کالج دارای دو آزمون می‌باشد، یکی آزمون ورودی پیش از ورود به کالج و دیگری آزمون پایانی پس از گذراندن دوره کالج. دانشجو پس از گذراندن دوره زبان آلمانی و قبولی در امتحان پایان دوره کالج به عنوان دانشجوی رسمی دانشگاه محسوب می‌شود.

 

نکته ۱: سطح زبان آلمانی مورد قبول دانشگاه‌های اتریش در بسیاری از رشته‌های تحصیلی B2 و در برخی دانشگاه‌ها و رشته‌های تحصیلی مانند پزشکی و دندانپزشکی C1 می‌باشد.

نکته ۲: اگر شخصی در ایران دارای مدرک لیسانس بوده اما قبولی کنکور سراسری برای کارشناسی ارشد را نداشته باشد می‌توانیم برای پذیرش دوره کارشناسی ارشد پیوسته اقدام کنیم به این صورت که ابتدا پذیرش رشته مورد نظر در مقطع کارشناسی را اخذ و پس از گذراندن تعدادی واحد درسی مطابق دوره لیسانس اتریش می‌توان برای کارشناسی ارشد اقدام نماییم.

مقطع لیسانس در اتریش

برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس می‌بایست دانشجوی رشته مورد نظر در ایران باشید و یا قبولی کنکور سراسری (دانشگاه دولتی) در رشته مورد نظر در ایران را داشته باشید. اگر شما دیپلمه ایران باشید یعنی ۱۲ سال تحصیل کامل داشته باشید می‌بایست پس از اخذ پذیرش در مقطع لیسانس ابتدا برای ورود به کالج یا پیش دانشگاهی اقدام نمایید و دوره های زبان آلمانی را بگذرانید.

شرایط پذیرش پرونده برای اخذ پذیرش:

 1. دارا بودن مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی برای ورود به دوره های کالج.
 2. دارا بودن قبولی کنکور سراسری (دانشگاه‌های دولتی) ایران و یا گواهی اشتغال به تحصیل دانشجو در یکی از دانشگاه‌های ایران.
 3. کپی صفحه اول پاسپورت.
 4. ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک دیپلم و ریز نمرات آن
 5. ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن
 6. ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک فوق دیپلم و ریز نمرات آن.
 7. ترجمه رسمی نامه سازمان سنجش مبنی بر قبولی در کنکور سراسری ایران
 8. ترجمه رسمی گواهی اشتغال به تحصیل دانشجو.
 9. دو قطعه عکس رنگی پاسپورتی.

مقطع فوق لیسانس و دکترا در اتریش

برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در کشور اتریش می‌بایست دانشجوی رشته مورد نظر در ایران باشید و یا قبولی کنکور سراسری (دانشگاه دولتی) در رشته مورد نظر در ایران را داشته باشید. زبان تدریس برای مقطع کارشناسی ارشد در برخی رشته‌ها آلمانی و بسیاری از رشته‌ها هم به انگلیسی می‌باشد.

در مقطع دکترا با توجه به علاقه، دانشجو می‌تواند به زبان انگلیسی و یا آلمانی تحصیل نماید اما در اکثر رشته‌ها تدریس به زبان انگلیسی می‌باشد.

 

شرایط پذیرش پرونده برای اخذ پذیرش:

 1. دارا بودن مدرک لیسانس برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و مدرک فوق لیسانس برای پذیرش در مقطع دکترا.
 2. دارا بودن قبولی کنکور سراسری (دانشگاه‌های دولتی) ایران و یا گواهی اشتغال به تحصیل دانشجو در یکی از دانشگاه‌های ایران در مقطع تحصیلی مورد نظر.
 3. کپی صفحه اول پاسپورت
 4. دارا بودن رزومه و نامه انگیزه.
 5. ترجمه رسمی به زبان آلمانی یا مدرک لیسانس و ریز نمرات آن.
 6. ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک فوق لیسانس و ریز نمرات آن.
 7. مدرک زبان آلمانی درصورت موجود بودن.
 8. ترجمه رسمی نامه سازمان سنجش مبنی بر قبولی در کنکور سراسری ایران.
 9. ترجمه رسمی گواهی اشتغال به تحصیل دانشجو.
 10. دو قطعه عکس رنگی پاسپورتی.
 11. دارا بودن مدرک زبان انگلیسی برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی

 

نکته: سطح مدرک انگلیسی مورد نیاز برای بسیاری از رشته‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی:

– Adequate English proficiency: Level B2/C1

– Cambridge Certificate of Advanced English IELTS score 6.0 or better TOEFL paper based 577 or TOEIC at least 785 points.

ویزای تحصیلی در اتریش

ویزای تحصیلی اتریش

جهت اخذ ویزای تحصیلی اتریش، ابتدا می بایست متقاضی، پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های اتریش را داشته باشد و سپس برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نماید. برای این منظور شما باید وقت درخواست ویزا و تحویل مدارک از سفارت اتریش در ایران دریافت نمایید که این عمل بصورت آنلاین از طریق وب سایت سفارت یا از طریق تماس تلفنی با سفارت امکان پذیر می‌باشد. باید توجه داشته باشید که به دلیل تراکم بالای درخواست‌های انجام شده زودتر برای اخذ وقت تحویل مدارک اقدام نمایید. درصورت ارائه مدارک کامل برای شما یک ویزای سه ماهه صادر می‌شود که پس از ورود به اتریش می‌توانید کارت اقامت یکساله خود را از اداره مربوطه دریافت نمایید.

 

نکته: یکی از نقاط قوت اخذ پذیرش تحصیلی در اتریش این است که شما پس از اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی می توانید برای همسر خود نیز یه طور همزمان درخواست ویزای همراه نموده و برای وی نیز ویزای اقامت همراه دریافت نمایید.

 

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی اتریش

 1. فرم درخواست اقامت همراه با عکس پاسپورتی
 2. نامه پذیرش دانشگاه اتریش
 3. نامه مدرک تامین مالی (حساب بانکی یا ضمانت نامه از فرد اتریشی)
 4. مدارکی دال بر محل اقامت در اتریش (اجاره نامه محل اقامت یا خوابگاه دانشجویی)
 5. مدارک ترجمه شده رسمی شامل شناسنامه، گواهی عدم سوء پیشینه و قباله ازدواج دانشجو به زبان آلمانی.
 6. گذرنامه معتبر و کپی تمام صفحات گذرنامه
 7. بیمه مسافرتی
 8. عکس رنگی پاسپورتی

جهت اخذ پذیرش تحصیلی در تمامی مقاطع از کشور اتریش و همچنین بورسیه تحصیلی اتریش با کارشناسان ویزا موندیال تماس بگیرید.