پروفسور امید فرخ زاد، برنده جایزه علمی مصطفی از دانشگاه پزشکی هاروارد آمریکا

//پروفسور امید فرخ زاد، برنده جایزه علمی مصطفی از دانشگاه پزشکی هاروارد آمریکا

پروفسور امید فرخ زاد، برنده جایزه علمی مصطفی از دانشگاه پزشکی هاروارد آمریکا

پروفسور امید فرخ زاد

برگزیده جایزه مصطفی 2023

جایگاه: استاد دانشکده پزشکی هاروارد، آمریکا

سال تولد: 1347

محل تولد: ایران

اثر: طراحی، توسعه و ارزیابی بالینی داروهای نوین بر پایه نانوذرات پلیمری

حوزه دریافت جایزه: علم و فناوری زیستی و پزشکی

توسعه نانوذره‌ها برای درمان بیماری‌ها به ویژه سرطان؛ دستاورد برگزیده پنجمین دوره جایزه مصطفی

تحقیقات پروفسور امید فرخ‌زاد دانشمند و پزشک ایرانی مقیم آمریکا به توسعه نانوداروهای و نانوذره‌ ها در حد استفاده بالینی موثر بر درمان بیماری‌ سرطان و ساخت ذرات نانویی برای دارورسانی به عضو هدف منجر شده است.

تحقیقات پروفسور امید فرخ زاد بر توسعه فناوری‌های نانوذره درمانی متمرکز است و وی به طور مشخص پیشگام توسعه و آزمایش ترکیبی کاملا کارامد از نانوذرات چندکاربردی برای کاربردهای درمانی و پزشکی بوده است‌.

 پروفسور فرخزاد برای کاربرد مواد هدفمند مشخص به منظور رساندن داروهای شیمی‌درمانی با کمک نانوذرات به سلول‌های سرطانی در بیماران سرطان نامی شناخته شده است. وی همچنین در مورد بیماری‌های مرتبط با تصلب شرایین تحقیق و ابزارهای نانویی رساندن دارو موسوم به پهپادهای زیست‌فروپاش (وسیله‌ای برای انتقال دارو که از مواد زیستی ساخته شده و بعد از استفاده در بدن از بین می‌روند) را طراحی کرده که نوع مشخصی از دارو را به بدن می‌رساند و موجب بهبود بیمار می‌شود.

پهپادهایی (در واقع ابزارهای دارورسانی) در اندازه‌های نانویی که می‌توانند نوع مشخصی از مولکول را با خود به ذخیره‌های چربی در شرایین حمل کنند، روشی جدید برای جلوگیری از حمله قلبی است که حدود 8 سال قبل و در سال 2015 فرخ زاد به آن دست یافته بود.

یکی دیگر از دستاوردهای فرخ زاد طراحی و توسعه نوعی برچسب کلاژن با نانوذره‌هاست که در واقع نوعی ربات‌ زیست‌فروپاش کوچک است و برای بیماران دچار حوادث شدید استفاده می‌شود. جراحت‌های ناشی از تصادف‌های شدید می‌تواند موجب شکستگی‌های شدید استخوانی شود و بعد از عمل‌های ارتوپدی احتمال عفونت زیادی است.

این برچسب ها می‌تواند آنتی‌بیوتیک و دیگر داروها را برای تسریع بهبود استخوان شکسته و زخم به شکلی بهتر و کنترل‌شده‌تر نسبت به رویکرد فعلی، به موضع برسانند و از عفونت و جراحی‌های بعدی به این دلیل جلوگیری کنند.

از وی مقالات زیادی منتشر شده است. تعداد کل مقالات چاپ شده: 245 عدد از سال 1993 تا سال 2022 که در پایگاه نمایه‌سازی وب آو ساینس نمایه‌ شده‌اند. تعداد کل ارجاعات به مقالات دکتر فرخ‌زاد 55 هزار و 980 ارجاع بدون خوداستنادی و شاخص اچ 105 دارد.

توسط |2023-10-04T07:40:06+03:30اکتبر 4th, 2023|دسته‌بندی نشده|بدون دیدگاه

درباره نویسنده: